Porady

Pierwsza wizyta dziecka

Idealna sytuacja to taka, w której dziecko odwiedza gabinet por az pierwszy, kiedy nie ma żadnych problemów z ząbkami. Jest to wizyta adaptacyjna- dziecko zapoznaje się z nowym miejscem i osobami. Dentysta pokazuje dziecku fotel stomatologiczny i „liczy ząbki”- wszystko w miłym nastroju zabawy. Zgodnie z zaleceniami mały pacjent powinien pokazać się w gabinecie już w 6 miesiącu życia, kiedy wyrzynają się pierwsze zęby. Malec będzie sukcesywnie przyzwyczajał się do wizyt u stomatologa, a stan jamy ustnej będzie pod czujnym okiem specjalisty. W ten sposób zapobiega się strachowi przed nieznanym i powstawaniem próchnicy.

Jak się przygotować na wizytę?

  • Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci nie bały się dentysty. Często jednak dentofobia- strach przed dentystą, powodowany jest opowieściami dorosłych o gabinecie stomatologicznym. Grożenie dziecku wizytą u stomatologa, jeśli nie będzie myło zębów, lub obiecywanie „nie będzie bolało” przynosi odwrotny skutek i wzbudza w dziecku nieufność, a nawet strach.

  • Aby wesprzeć swoje dziecko przed pierwszą wizytą w gabinecie postaraj się zainteresować je poznaniem nowego miejsca, gdzie pani dentystka będzie mu oglądać ząbki. Możesz zasymulować taką wizytę na ulubionym pluszaku dziecka, lub pokazać bajkę o tej tematyce.

  • Jeżeli udajecie się na wizytę z powodu bólu zęba uprzedź dziecko, że stomatolog zobaczy ząbki i wyczyści. Oszukiwanie dzieckam słowami np. „ Pani nic nie będzie robiła, tylko zobaczy” skutkuje późniejszym rozczarowaniem dziecka, strachem i utratą zaufania, które będzie bardzo trudno odbudować. Lekarz postara się uspokoić dziecko i przeprowadzić leczenie wg zasady „powiedz - pokaż - zrób”, dzięki której mały pacjent będzie spokojniejszy i zmotywowany do leczenia 🙂
Przed właściwą wizytą można pokazać filmiki lub gry dostępne w internecie.
Pierwsza wizyta - gra
KONIECZNIE trzeba się zgłosić do dentysty w przypadku:
  • białych plam na zębach

  • zmatowienia i utraty połysku zębów

  • bólu, urazy lub ubytku

Mleczaki: porady

Zachowanie zdrowia zębów mlecznych nie wymaga dużo pracy. Wystarczy odpowiednie troszczenie się i opieka:
  • mycie zębów rano i wieczorem

  • Dzieci nie umieją myć zębów, do tego także potrzebni są rodzice 🙂

  • unikanie podjadania między posiłkami

  • unikanie nadmiaru słodyczy.
Konsultanci do spraw stomatologii dziecięcej na całym świecie zalecają używanie past z fluorem o stężeniu nieco wyższym niż dotychczas. Lepsza jest „mocniejsza” pasta, ale w mniejszej ilości, ponieważ dziecko połknie jej wtedy mniej. U dzieci od 6 m-ca r. ż do 3 lat to wielkość ziarenka ryżu. Działanie fluoru na ząb w buzi zostanie zachowane. Zęby wyrzynają się z nie do końca zakończonym procesem dojrzewania szkliwa i dlatego są bardzo podatne na próchnicę. Dodatkowo są duże różnice między zębami stałymi i mlecznymi, wynikające z czasu ich kształtowania: jedynki mlecznej to ok. 1,5 roku, a jedynki stałej to 6-7 lat, czwórki mlecznej to ok. 2,5 roku, a czwórki stałej to 10 lat.

Mleczaki: fakty i mity

Mit: zęby mleczne są takie same jak zęby stałe
Fakt: Zęby mleczne są tworzone w krótszym czasie, niż zęby stałe.
Dlatego ich siany są cieńsze i mniej zmineralizowane- są słabsze od zębów stałych.
Mit: zęby mleczne nie mają korzeni
Fakt: Zęby mleczne maja korzenie, tak jak zęby stałe.
W trakcie rozwoju dziecka korzenie mleczaków ulegają resorpcji (rozpuszczeniu), aby potem mogły latwo wypaść robiąc miejsce zębom stałym
Mit: o mleczaki nie trzeba dbać bo i tak wypadną
Fakt: Mleczaki ze względu na swoją budowę łatwiej ulegają próchnicy.
Jej przebieg jest szybszy niż w zębach stałych. Nieleczona próchnica zębów mlecznych może szybko doprowadzić do powstania ropni a to do trzech głównych konsekwencji:
  • silnego bólu, gorączki oraz cierpienia dziecka

  • zniszczenia zawiązka zęba stałego, który znajduje się pod zębem mlecznym

  • utraty zęba mlecznego i następnie zaburzeń wyrzynania zębów stałych (krzywy zgryz)

Mit: mleczaki leczy się tak samo jak zęb stałe
Fakt: Zęby mleczne są inne i potrzebują specjalnej uwagi
Ze względu na odmienną budowę zębów mlecznych i ograniczoną cierpliwość dziecka do leczenia ubytków zębów mlecznych dedykowane są inne materiały wypełniające np. glassionomery. W przypadku chorób miazgi zębów mlecznych rzadko stosuje się leczenie kanałowe. Wynika to z nieregularnej budowy kanałów w zębach mlecznych.
Fakt: Zęby mleczne mogą zostać w jamie ustnej całe życie
Zdarza się, że zęby mleczne w ogóle nie ulegają resorpcji lub tylko w pewnej części. Może być to spowodowane złym położeniem lub wręcz brakiem zawiązka zęba stałego. To zawiązki stałych następców są głównym czynnikiem pobudzającym resorpcję korzeni mleczaków. W przypadku braku zawiązka zęba stałego często staramy się jak najdłużej zachować dany mleczak w jakie ustnej, aby uniknąć braku zębowego

ZAWSZE I JAK NAJSZYBCIEJ ZGŁOŚ SIE DO DENTYSTY

Jeżeli ząb jest złamany: odszukaj odłamek - dentysta może go przykleić.  
Jeżeli ząb jest wybity odszukaj ząb, trzymając za koronę, umyj pod bieżącą zimną wodą i:
włóż go odpowiednio do zębodołu
lub włóż go do pojemnika z mlekiem lub solą fizjologiczną
lub włóż do buzi koło policzka.

NATYCHMIAST UDAJ SIE DO DENTYSTY

 

Próchnica

Utrzymanie własnych zębów utrudnia istnienie bakterii próchnicotwórczych (Streptococcus mutans). Ich liczbę może zredukować pacjent myjąc zęby. Bardzo pomocne są dodatkowe narzędzia takie jak nitki i wykałaczki dentystyczne. Aby do dentysty przychodzić rzadziej i nie doświadczać przykrych doznań, warto stosować odpowiednią dietę, która odpowiada także zaleceniom innych towarzystw wspierających zdrowie i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym ( otyłość, cukrzyca, nadciśnienie….). Próchnica zębów się nie cofa, powoduje nieodwracalne uszkodzenie tkanek zęba. Możemy pobudzić zdolności obronne i odtwórcze w miazdze zęba, albo zastąpić utracone przez chorobę tkanki materiałami „obcymi”. Naukowcy pracują nad preparatami wspomagającymi walkę z próchnicą. W celu wykorzystania osiągnięć naukowych nasz zespół nieustannie szkoli się i zdobywa umiejętności praktyczne na kursach. Lupa , mikroskop , aparat rentgenowski, mikrosilnik endodontyczny umożliwiają dokładniejszą diagnozę i pracę
U najmłodszych dzieci zęby muszą być myte przez rodziców. O higienę jamy ustnej powinno się zdbać jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego ząbka- przy użyciu zwilżonej gazy przycierać dziąsła dziecka. Im wcześniej przyzwyczaimy dziecko do tej czynności tym lepiej.

Od wyrżnięcia pierwszego ząbka, zęby myje się szczoteczką z użyciem odpowiedniej pasty. Dzieci z uzębieniem mlecznym, czyli głównie przedszkolaki, mogą myć zęby metodą Fonesa: przy zagryzionych zębach wykonuje się okrężne ruchy szczoteczki, myjąc powierzchnie policzkowe zębów. Podobnie myje się zęby od strony języka i podniebienia lecz przy szeroko rozwartych ustach. Powierzchnie żujące czyści się ruchami szorującymi. Należy zawsze skontrolować skuteczność mycia zębów lub pomóc dziecku.

1 and 1 dent 1 and 1 dent
Dzieci do 13 roku życia powinny stosować metodę roll, w której powierzchnie żujące mają być szorowane, a powierzchnie policzkowe i językowe wymiatane - ustawiając szczoteczkę włosiem do dziąsła, wykręcamy ją do góry, wymiatając płytkę nazębną spomiędzy zębów.
1 and 1 dent 1 and 1 dent

Dzieła naszych najmłodszych pacjentów

W naszym gabinecie staramy się każdego pacjenta traktować z wyjątkową starannością i profesjonalnym podejściem. Poniżej podziękowania od naszych najmłodszych pacjentów. 

Skip to content